ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator Tepelná čerpadla | INZARA.cz

Tepelná čerpadla využívají teplo z venkovního prostředí. Jsou první volbou, pokud chceme dosáhnout úspory nákladů na vytápění a současně vyrábět teplo ekologicky. Tepelná čerpadla spotřebují pouze malý podíl elektřiny, poskytují nám nezávislost na fosilních palivech, aktivně přispívají ke snížení emisí CO2 a ochraně klimatu. Společnost Viessmann, se kterou spolupracujeme, se tepelným čerpadlům věnuje již od roku 1978.

Hlavní přednosti tepelného čerpadla VIESSMANN:

 • pracují až do -22 °C
 • nejtišší tepelná čerpadla na trhu v typovém provedení Vitocal 2XX
 • nízké provozní náklady
 • možnost využití prodloužené 5-leté záruky s komplexními službami Viessmann
 • připravena na dálkové správu a přehled
 • možnost vyřízení státní dotace na klíč
 • bezpečný a bezúdržbový chod

Tepelná čerpadla vzduch/voda

 • Tepelná čerpadla vzduch/voda mají sice o něco nižší účinnost než např. typ země/voda, přesto stejným ekologickým a levným způsobem využívají teplo obsažené v prostředí a zajišťují tak nízké náklady na vytápění budovy.
 • Jejich výhodou oproti ostatním typům tepelných čerpadel je jejich atraktivnější cena.
 • Velkou výhodou tepelných čerpadel typu vzduch/voda je také snadná a rychlá montáž. Není podmíněna např. vhodnou velikostí parcely. Montáž takového čerpadla nevyžaduje zhotovení vrtů nebo rozsáhlých výkopů.
 • Moderní topný systém tedy vzniká bez devastace pozemku a drahých instalací.
 • S ohledem na snadnou montáž takového čerpadla neexistuje také riziko vzniku nákladných realizačních chyb.
 • Zařízení tohoto typu lze instalovat do novostaveb i rekonstrukcí.
 • Tepelná čerpadla jsou vybavena funkcí chlazení, nezajišťují tedy jen teplo v zimním období, ale také komfortní klima během letních dní.
 • V kombinaci s fotovoltaickou instalací může být tepelné čerpadlo napájeno proudem vlastní výroby a vytápět nebo chladit tak dům takřka zdarma.

Tepelná čerpadla země/voda

Okruh tepelného čerpadla země/voda se skládá z vnitřní jednotky a zemních kolektorů nebo vrtů (primární okruh). Vnější okruh si můžeme představit jako potrubí, které je naplněno nejčastěji nemrznoucí glykolovou směsí. To je položeno rozvinuté pod plochou zahrady nebo spuštěno do vertikálního vrtu.

Délka potrubí je obvykle několik desítek až stovek metrů. Plošný kolektor proto vyžaduje větší nezastavěnou část pozemku. V případě vrtů se jedná o relativně úzkou sondu, jejíž hloubka je závislá i na složení půdy a hornin pod povrchem. Potřebná plocha pro kolektory a hloubka vrtů je individuální u každého projektu, na 1 kW počítejte zhruba od 30 m2 zahrady nebo 12 m vrtu.

Zemní teplo ohřeje nemrznoucí kapalinu v potrubí a ta proudí do výměníku tepelného čerpadla. V něm předá teplo chladivu vnitřního okruhu, které stlačí kompresor, a znásobí tím jeho teplotu. Chladivo předá energii do topné vody a cyklus se opakuje.

Vyplatí se tepelné čerpadlo?

Mnoho investorů se zajímá o topná čerpadla, ale poměrně málo z nich si skutečně takový způsob vytápění zvolí. Proč?

Investici do tepelného čerpadla je nutné posuzovat individuálně pro každý dům: investiční náklady, náklady na vytápění, jiné výhody a dodatečné úspory. Každý investor by si to měl sám ověřit a lze tak učinit velmi snadno. Stačí pouze zaslat poptávku výrobci tepelných čerpadel, pak už to jde zlehka. Konzultant vás povede krok za krokem, to znamená: vyžádá si informace o vašem domě, vašich zvyklostech a požadavcích. Na základě těchto informací navrhne optimální řešení a předloží konkrétní nabídku. Na základě těchto informací lze také odhadnout, jaké náklady na vytápění můžete očekávat. Zájemce by měl dostat všechny nezbytné informace, které mu pomohou učinit rozhodnutí – pro nebo proti tepelnému čerpadlu.

Veškerý výpočet a pomoc s rozhodnutím o pořízení či nepořízení tepelného čerpadla vám pomůžeme zajistit také my.

Obavy z tepelného čerpadla?

Proč zákazníci poměrně zřídka volí tepelné čerpadlo? Jedním z důvodů může být skutečnost, že nejsou nakloněni tomu, co ještě dobře neznají. Několik mylných příkladů, se kterými se setkáváme...

 • Tepelné čerpadlo nezajistí nízké náklady na vytápění: Vše závisí na celkovém řešení vytápění domu. Nízká účinnost při provozu tepelného čerpadla nejčastěji znamená vyšší spotřebu proudu. Nesprávně navržená soustava vytápění domu bude mít vliv na provozní náklady.
 • Po 5 nebo 10 letech je nutné tepelné čerpadlo vyměnit: A opět se vracíme k tématu kvality zařízení. Né každé tepelné čerpadlo je stejné – je vhodné podívat se podrobněji na jeho konstrukci a zjistit, co dané zařízení nabízí. Hlavně z hlediska účinnosti, životnosti a spolehlivosti. Tepelné čerpadlo by mělo bez problému pracovat minimálně 20 let. Kvalitní zařízení bude bez pochyby pracovat určitě déle. Pokud někdo musel měnit kompresor po 5ti letech, znamená to, že něco nebylo v pořádku – s tepelným čerpadlem nebo topnou soustavou domu.
 • Servis tepelného čerpadla je drahý: Nikoli nezbytně, neboť dodavatel může zajišťovat také servis tepelného čerpadla a celé instalace v domě. A nemusí být drahý – lze to snadno zjistit a vyjednat cenu. Pomoci přitom může dálkový monitoring tepelného čerpadla díky němu dokáže servisní firma na dálku monitorovat práci celého topného systému v domě. Taková řešení jsou na trhu již standardem.

Co vám nabídne tepelné čerpadlo navíc?

Zaměříme se pouze na tepelná čerpadla typu vzduch/voda, která využívají teplo z okolního vzduchu. Stále více majitelů domů si pro svůj dům volí tento typ tepelného čerpadla. Často je to nejlepší poměr mezi rozumnými investičními náklady a nízkými náklady na vytápění. Stačí se podívat na prodej tepelných čerpadel nejen v České republice, který každým rokem roste. Zvyšuje se přitom podíl tepelných čerpadel vzduch/voda.

 • Tepelné čerpadlo vytápí dům a ohřívá vodu k mytí a koupání. Může také chladit dům během horkých letních dní prostřednictvím topné soustavy domu, např. podlahového vytápění.
 • Tepelné čerpadlo může ovládat i práci větracího zařízení (rekuperace). Díky tomu vznikne jeden topný a ventilační systém, který vzájemně spolupracuje a je obsluhován jednou regulací.
 • Tepelné čerpadlo může pomoci s předehřevem vzduchu přiváděného do budovy – místo tradičně používaného elektrického topného tělesa.
 • Ihned nebo v budoucnu lze dům vybavit fotovoltaickou instalací, která vyrábí proud ze slunečního záření. Sluneční elektrickou energii lze využít k napájení všech elektrických spotřebičů v domácnosti.

Dodatečných výhod lze dosáhnout volbou tepelného čerpadla, které aktivně spolupracuje s fotovoltaickou instalací. Čerpadlo ví, kdy a kolik slunečního proudu má k dispozici a maximálně jej využívá pro potřeby domu. Nebo hledá místo, kam jej může uložit za účelem pozdějšího využití. Se systémem zvýhodněných akcí distributora lze vyrábět proud v létě, skladovat jej ve veřejné energetické síti a odebrat téměř zcela a zdarma v zimě.

Tepelné čerpadlo je ideální pro nový zateplený dům. Nabízí mnoho možností využití jak dnes, tak v budoucnu. A samozřejmě zvyšuje hodnotu nemovitosti. Je nutné přitom pamatovat, že tepelné čerpadlo je pouze jedním ze způsobů vytápění domu a s jistotou nebude nejlepší pro každého. Před finálním rozhodnutím je vhodné důkladně ověřit vaší situaci.

Provádíme revize tepelných čerpadel!

S potěšením vám oznamujeme, že rozšiřujeme naše služby o profesionální revize tepelných čerpadel. Považujeme tepelná čerpadla za klíčovou součást moderních domácností a průmyslových objektů, a proto je důležité zajistit jejich optimální a bezpečný provoz. Náš zkušený tým je vybaven nejnovějšími nástroji a technologiemi pro provádění revizí, což zaručuje, že vaše tepelné čerpadlo bude vždy fungovat efektivně a bezpečně.

V dnešní době, kdy je důraz kladen na energetickou účinnost a udržitelnost, je pravidelná kontrola a údržba tepelných čerpadel nezbytná. Naši specialisté provádějí komplexní analýzu všech komponent vašeho systému, identifikují případné problémy a navrhují řešení pro jejich odstranění. S námi máte jistotu, že vaše tepelné čerpadlo bude sloužit mnoho let zcela bezproblémově!

© 2024 INZARA - Radoslav Zajíc | Všechna práva vyhrazena | Úprava Cookies preferencí
Vytvořila marketingová agentura